Z pożyczki mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r., w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia tej działalności. O pożyczkę mogą ubiegać się także mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników.
Mikroprzedsiębiorca – to przedsiębiorca, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r., poz. 1292) , który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Pożyczka jest udzielana ze środków Funduszu Pracy do wysokości 5 000,00 zł, zaś jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Oświadczenia we wnioskach są składane przez mikroprzedsiębiorcę pod rygorem odpowiedzialności karnej, za składanie fałszywych oświadczeń, w brzmieniu: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Wsparcie polegające na udzieleniu niskoprocentowej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców stanowi pomoc publiczną, mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w Sekcji 3.1 Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str. 1).
Szczegółowe informacje dotyczące udzielania pożyczek, w tym obowiązujące zasady, wzór wniosku wraz z załącznikiem, wzór umowy, znajdują się na stronie internetowej Urzędu https://radzynpodlaski.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/pozyczka
Wypełnione dokumenty, można składać do Powiatowego Urzędu Pracy w Radzyniu Podlaskim:
- elektronicznie, przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia w serwisie www.praca.gov.pl pod adresem
https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA
Należy złożyć wniosek z załącznikiem (załącznik - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19) wraz z umową
- w formie papierowej w szczelnie zamkniętej kopercie zaadresowanej do Powiatowego Urzędu Pracy w Radzyniu Podlaskim, wrzucając do skrzynki znajdującej w siedzibie Urzędu lub przesyłając tradycyjną pocztą na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim, 21-300 Radzyń Podlaski, ul. Chomiczewskiego 10.
WAŻNE! wniosek, załącznik do wniosku oraz dwa egzemplarze umowy powinny zostać podpisane czytelnym podpisem przez Wnioskodawcę a umowa dodatkowo powinna zostać opatrzona pieczątką.
Szczegółowych informacji na temat wsparcia oferowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim udzielają nasi pracownicy:
tel. 83 352 63 20
tel. 83 352 63 19
tel. 83 352 63 19