HtmlBox

Projekty zakończone

Опубліковувач

Zaplanuj swoją karierę (Działanie 1.2 SP RZL)


Projekt pod tytułem „Zaplanuj swoją karierę"


Projekt był realizowany w ramach Działania 1.2 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Rozpoczął się 1 czerwca 2005 roku i był odpowiedzią na ogłoszony przez Instytucję Wdrażającą konkurs. Dzięki decyzji o zatwierdzeniu naszego projektu do realizacji, udało nam się pozyskać dla powiatu radzyńskiego kwotę 371.608,00 zł z budżetu unijnego. Nasz wkład do budżetu projektu wyniósł 140.249,00 zł. 

Należy podkreślić, iż projekt napisaliśmy samodzielnie, bez pomocy zewnętrznych firm i konsultantów. Koordynatorem projektu była Monika Fajnas.

Był to projekt przeznaczony dla młodzieży bezrobotnej, która nie ukończyła jeszcze 25 roku życia.

Celem projektu było uzyskanie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych bezrobotnej młodzieży, nabycie przez nią praktycznych umiejętności do wykonywania zawodu, a w konsekwencji uzyskanie zatrudnienia bądź podjęcie samozatrudnienia. Powyższy cel został zrealizowany poprzez objęcie grupy 89 osób bezrobotnych różnego rodzaju działaniami aktywizacyjnymi, których wyniki prezentujemy poniżej.

Projekt zakładał równość szans poprzez udział w nich kobiet i mężczyzn, osób z terenów wiejskich i miasta Radzyń Podlaski, osób z różnym poziomem wykształcenia i osób niepełnosprawnych.

1.  Młode osoby bezrobotne zostały skierowane na następujące kierunki szkoleń grupowych:
a)  Księgowość w małej firmie handlowo – usługowej z obsługą komputera i kas fiskalnych,
b)  Kurs archiwistyczny z obsługą specjalistycznych programów komputerowych,
c)  Logistyka w branży handlowej z obsługą komputera i kas fiskalnych,
d)  Prawo jazdy kat. C, C+E, D z elementami języka angielskiego,
e)  Kurs podstawowy języka angielskiego metodą Callana,
f)   Obsługa informatyczna firmy z administrowaniem sieci komputerowej.

Powyższe szkolenia miały charakter modułowy, to znaczy zagadnienia składające się na szkolenie były rozbudowane, zawierały część teoretyczną i praktyczną. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem młodzieży bezrobotnej. Łącznie 80 osób otrzymało zaświadczenia o ukończeniu danego szkolenia i nabyło nowe lub podwyższyło dotychczasowe kwalifikacje zawodowe.

Zostały osiągnięte również tak zwane rezultaty „miękkie". Dzięki szkoleniom osoby bezrobotne zwiększyły zaufanie we własne siły, nabyły umiejętności motywowania siebie i innych do podejmowania aktywnych działań, zwiększyły poziom samooceny.

Dodatkową zachętą do udziału w szkoleniach był także zwrot kosztów dojazdów na szkolenie.

2.  Kolejną formą aktywizacji w ramach projektu były staże. Z tego typu wsparcia skorzystało w sumie 50 osób. Dzięki odbyciu stażu osoby bezrobotne odświeżyły lub uzupełniły swoje kwalifikacje zawodowe, miały też okazję do sprawdzenia siebie i swoich umiejętności na konkretnym stanowisku pracy.

3.  Kolejną formą wsparcia w ramach projektu było przyznanie 7 uczestnikom jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Bardzo ważne jest, aby osoby młode połknęły bakcyla przedsiębiorczości i poprzez zakładanie własnych firm rozwijały lokalny rynek pracy tworząc nowe miejsca pracy.

4.   Wszyscy uczestnicy projektu mogli także skorzystać z usług poradnictwa zawodowego, zarówno indywidualnego, jak i grupowego. Dzięki poradnictwu zawodowemu osoby bezrobotne zwiększyły umiejętności autoprezentacji i poczucie własnej wartości. Zdobyły też wiedzę na temat współczesnego rynku pracy i wymagań, jakie pracodawcy stawiają pracownikom.

5.  Aby dopełnić kompleksowość wsparcia dla osób bezrobotnych, w ramach projektu uczestnicy mogli skorzystać z pośrednictwa pracy. Wizyty u pośrednika pracy miały na celu pomoc młodym bezrobotnym w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia.

Unia Europejska wymaga, aby projekty z jej środków kończyły się efektywnością na poziomie ok. 25-30%. Niewątpliwym sukcesem projektu, jaki udało się osiągnąć jest przekroczenie tego wymaganego minimum. Efektywność projektu jest na poziomie 37%. Oznacza to, że 26 uczestników po zakończeniu swojego udziału w projekcie podjęło pracę, a 7 uczestników podjęło samozatrudnienie. Sukcesy takie, jak ten cieszą i są motywacją do podejmowania kolejnych akcji na rzecz przeciwdziałania zjawisku bezrobocia wśród młodzieży w naszym powiecie.