Nagłówek

Projekty zakończone

Wydawca treści

Aktywny możne więcej (Działanie 1.3 SPO RZL)


Projekt pod tytułem „Aktywny może więcej"


Projekt był realizowany w ramach Działania 1.3 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Rozpoczął się 1 czerwca 2005 roku i był odpowiedzią na ogłoszony przez Instytucję Wdrażającą konkurs. Dzięki decyzji o zatwierdzeniu naszego projektu do realizacji, udało nam się pozyskać dla powiatu radzyńskiego kwotę 207.784,00 zł z budżetu unijnego. Nasz wkład do budżetu projektu wyniósł 74.148,00 zł. Należy podkreślić, iż projekt napisaliśmy samodzielnie, bez pomocy zewnętrznych firm i konsultantów. Koordynatorem projektu była Nina Marzec.

Projekt był przeznaczony dla osób bezrobotnych, które ukończyły 25 rok życia.

Celem projektu było podwyższenie kwalifikacji zawodowych i zwiększenie poziomu zatrudnienia osób bezrobotnych oraz rozwój ich przedsiębiorczości. Powyższy cel został zrealizowany poprzez zaproponowanie 55 uczestnikom projektu szerokiego wachlarza działań, które prezentujemy poniżej.

Projekt zakładał równość szans poprzez udział w nich kobiet i mężczyzn, osób z terenów wiejskich i miasta Radzyń Podlaski, osób z różnym poziomem wykształcenia i osób niepełnosprawnych.

1.  Osoby bezrobotne mogły skorzystać z różnego rodzaju szkoleń grupowych, takich jak:
a)  Księgowość w małej firmie handlowo - usługowej z umiejętnością obsługi komputera i kas fiskalnych,
b)  Przetwórstwo rolno – spożywcze z minimum sanitarnym i BHP,
c)  Murarz-tynkarz-glazurnik,
d)  Kurs operatora koparko - ładowarki,
e)  Prawo jazdy kat. C, C+E, D z elementami języka angielskiego.
Powyższe szkolenia modułowe, czyli składające się z rozbudowanych zagadnień, cieszyły się dużym zainteresowaniem osób bezrobotnych. Łącznie 49 osób otrzymało zaświadczenia o ukończeniu danego szkolenia i nabyło nowe lub podwyższyło dotychczasowe kwalifikacje zawodowe. Zostały osiągnięte również tak zwane rezultaty „miękkie". Dzięki szkoleniom osoby bezrobotne przełamały apatię i zwiększyły poczucie pewności siebie. Szkolenia były okazją nie tylko zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych, ale także stały się miejscem nawiązania nowych kontaktów społecznych.
Dodatkową zachętą do udziału w szkoleniach był także zwrot kosztów dojazdów na szkolenie.

2.  Kolejną formą aktywizacji w ramach projektu było przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, które trwało 6 miesięcy. Z tego typu wsparcia skorzystało w sumie 15 osób. Dzięki przygotowaniu zawodowemu osoby bezrobotne odświeżyły lub uzupełniły swoje kwalifikacje zawodowe, miały też okazję do sprawdzenia siebie i swoich umiejętności na konkretnym stanowisku pracy.

3.  Zrealizowanie celu szczegółowego projektu, którym był rozwój przedsiębiorczości osób bezrobotnych nastąpiło poprzez udzielenie 8 uczestnikom jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek uczy odpowiedzialności, a nowi przedsiębiorcy tworzą kolejne miejsca pracy dla innych osób.

4.  Wszyscy uczestnicy projektu mogli także spotkać się z doradcą zawodowym, zarówno podczas rozmów indywidualnych, jak i porad grupowych. Dzięki poradnictwu zawodowemu osoby bezrobotne zwiększyły swoją motywację do poszukiwania pracy i podejmowania aktywnych działań oraz uzyskali wiedzę na temat wymagań współczesnego rynku pracy.

5.   Aby dopełnić spektrum usług przeznaczonych dla osób bezrobotnych, w ramach projektu uczestnicy mogli skorzystać z pośrednictwa pracy. Wizyty u pośrednika pracy miały na celu pomoc bezrobotnym w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia.
Unia Europejska wymaga, aby projekty z jej środków kończyły się efektywnością na poziomie ok. 25-30%. Naszym niewątpliwym i najważniejszym sukcesem projektu, jaki udało się osiągnąć jest bardzo wysoka efektywność projektu, która przekroczyła 65%. Oznacza to, że 36 uczestników po zakończeniu swojego udziału w projekcie podjęło pracę, a 8 uczestników podjęło samozatrudnienie. Sukcesy takie, jak ten cieszą i są motywacją do podejmowania kolejnych akcji na rzecz przeciwdziałania zjawisku bezrobocia w naszym powiecie.