Projekt „Skorzystaj z drugiej szansy"
Projekt zrealizowano w ramach Działania 1.3 SPO RZL – dla osób powyżej 25 roku życia, na podstawie umowy Nr 16/06 z dnia 18.12.2006r. z Wojewódzkim Urzędem Pracy na kwotę 1 095 895,00 zł, z czego 964 391,00 zł stanowiły środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Osiągnięte rezultaty projektu „Skorzystaj z drugiej szansy" (Działanie 1.3 SPO RZL) przedstawiają się następująco:
W projekcie udział wzięło 225 osób bezrobotnych powyżej 25 roku życia zarejestrowanych w urzędzie pracy do 24 miesięcy (oprócz absolwentów).
Uczestnicy mogli skorzystać z następujących form pomocy:
1. Bezpłatne szkolenia grupowe – w latach 2006 – 2007 łącznie 130 osób bezrobotnych miało możliwość zdobycia nowych wiadomości i umiejętności w ramach następujących kierunków szkoleń:
- Pracownik budowlany (roboty wykończeniowe),
- Pracownik branży turystycznej z elementami języka angielskiego,
- Nowoczesny handlowiec z umiejętnością obsługi komputera i kas fiskalnych oraz elementami merchandisingu,
- Profesjonalny opiekun dzieci i osób starszych z elementami języka angielskiego,
- Pracownik działu finansowo-księgowego z elementami archiwizacji dokumentów i obsługą komputera,
- Prawo jazdy kat. C+E,
- Komputerowe prowadzenie dokumentacji księgowej małych firm z elementami marketingu i negocjacji handlowych oraz podstawami branżowego języka angielskiego,
- Pracownik sektora rolno – spożywczego z dobrą praktyką higieniczną i bhp,
- Operator koparki jednonaczyniowej kl. III uprawnień z poszerzeniem o ładowarkę jednonaczyniową typ: Ł-34 oraz zmianą specjalności koparko-ładowarki kl. III uprawnień,
- Profesjonalny pracownik branży handlowej z elementami księgowości, obsługą komputera i kas fiskalnych oraz podstawami branżowego języka angielskiego,
- Prawo jazdy kategorii C oraz kategorii D.
3. Uzyskanie jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej. W latach 2006 – 2007 przyznano środki pieniężne 45 osobom bezrobotnym, które miały pomysł na własną firmę i potrzebowały wsparcia finansowego, aby zaistnieć na forum ludzi przedsiębiorczych i osób tworzących w przyszłości nowe miejsca pracy.
4. W ramach naszego projektu zaproponowaliśmy także wszystkim jego uczestnikom poradnictwo zawodowe, czyli spotkania i rozmowy z doradcą zawodowym–psychologiem. Dzięki spotkaniom osoby bezrobotne mogły zdobyć informacje na temat poruszania się na rynku pracy, sposobów poszukiwania pracy oraz autoprezentacji.
5. Kolejną formą pomocy było pośrednictwo pracy dla osób bezrobotnych, w wyniku którego 54,22% uczestników projektu podjęło zatrudnienie. Tak wysoki wskaźnik efektywności świadczy o niewątpliwym sukcesie projektu, tym bardziej, iż minimalny wskaźnik efektywności wymagany przez struktury Unii Europejskiej w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 25%. Wskaźnik ten był możliwy do osiągnięcia dzięki naszej współpracy z pracodawcami.
6. Co jeszcze zapewniliśmy bezrobotnym w ramach projektu? Osoby dojeżdżające mogły uzyskać zwrot kosztów dojazdów na miejsce odbywania szkolenia oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Zagwarantowaliśmy również bezpłatne badania lekarskie przed skierowaniem osób na szkolenia oraz na przygotowanie zawodowe.